Życzenia na Dzień Kobiet!

 

Dzień Kobiet to święto obchodzone tradycyjne 8 marca. Jest to szczególny czas, podczas którego mężczyźni obdarowują kobiety wszelkiego rodzaju upominkami w postaci kwiatów, słodyczy lub drobnych upominków. Dzień Kobiet to połączenie tradycji rzymskich oraz protestów sufrażystek. Za początki obchodów Dnia Kobiet można uznać starożytne święto Rzymian – Matronalia. Przypadało ono w pierwszym tygodniu marca i związane było z macierzyństwem, płodnością oraz początkiem nowego roku. W ten dzień mężczyźni spełniali wszystkie życzenia swoich wybranek oraz obdarowywali je prezentami. Natomiast początki międzynarodowego święta wywodzą się z Ameryki. Pierwszy Dzień Kobiet, zapoczątkowany przez Socjalistyczną Partię Ameryki, miał miejsce 28 lutego 1909 roku w Stanach Zjednoczonych. Był on wynikiem protestów nowojorskich sufrażystek, domagających się równego traktowania oraz poprawy warunków pracy. Inna wersja głosi, że ustanowienie święta wynikało z chęci upamiętnienia ofiar pożaru z fabryki tekstyliów Triangle Shirtwaist. Zginęło wówczas 129 osób walczących przeciwko wyzyskowi kobiet. W Polsce Dzień Kobiet zaczął nabierać znaczenia w Polsce dopiero w okresie PRL-u. Wówczas najpopularniejszym prezentem były kwiaty – tulipany i goździki. Oprócz tego dawano także przedmioty użytku codziennego, jak np. ścierki i rajstopy. Na podstawie słów Władysława Gomułki, że „nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli”, publikowano portrety kobiet z różnych dziedzin sektorów życia gospodarczego. Było to święto obowiązkowo obchodzone w szkołach oraz zakładach pracy. Miało ono również wyrażać przywiązanie do Państwa Ludowego, idei pokoju i socjalizmu. Podkreśleniem powagi i ważności święta miały być tytuły artykułów. Dla przykładu jeden z nich brzmiał: „Kobiety w szeregach ORMO podejmują zobowiązania dla uczczenia swego święta”. Zniesienie oficjalnych obchodów Dnia Kobiet nastąpiło dopiero w 1993 roku.

Dzień kobiet 2019.

Obecnie co roku w Polsce odbywają się tzw. „Manify” – akcje demonstracyjne feministek połączone ze strajkiem na rzecz równouprawnienia, a mężczyźni obdarowują kobiety różnymi prezentami. Dzień Kobiet jest oficjalnym świętem, obchodzonym m.in. w Polsce, Brazylii, Kamerunie, Chinach, Rosji, Wietnamie i Włoszech. W Niektórych państwach, np. w Rumunii, Dzień Kobiet jest równoważny z Dniem Matki. Jednak nie wszystkie kraje świętują Dzień Kobiet. Należy do nich Armenia, powstała po upadku Związku Radzieckiego. Zastąpiono go świętem „Piękna i macierzyństwa”, przypadającym, na 7 kwietnia. Z biegiem lat stało się jednym z najpopularniejszych świąt ormiańskich, obchodzonym na cześć zwiastowania. Okres od 7 kwietnia do 8 marca jest nazywany „Miesiącem Kobiet”. Co ciekawe, w Rumunii i Portugalii panie świętują Dzień Kobiet w nocy 8 marca na obiedzie zarezerwowanym „tylko dla pań”. Natomiast we Włoszech i Rosji kobiety, zgodnie z miejscową tradycją, dostają gałązki akacji srebrzystej oraz czekoladę.  Niestety Święto Kobiet może okazać się także powodem do przemocy. Albowiem 4 marca 2007 roku w Teheranie miejscowa policja pobiła osoby planujące zgromadzenie związane z obchodami święta, a także zaaresztowała wiele kobiet. Niektórzy z zatrzymanych przez kilkanaście dni prowadzili strajk głodowy, zakończony 19 marca 2007 roku. Co prawda w Rosji Dzień Kobiet nie został naznaczony aktami przemocy, jednak również był powodem do ważnych zrywów państwowych. W 1917 roku w Pitogrodzie (dzisiejszym Sankt Petersburgu) doszło do strajku pracownic przemysłu odzieżowego, domagających się chleba i zakończenia wojny. Demonstracje w niedługim czasie stały się antycarskim wiecem, który doprowadził do abdykacji Mikołaja II oraz przyznaniu praw wyborczych kobietom.

Czytaj więcej: https://gazetakrakowska.pl/dzien-kobiet-2019-skad-sie-wzielo-to-swieto-historia-obchodow-miedzynarodowego-swieta/ar/13881740

Zacznij dyskusję

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *