Jesteśmy liderem!

Zapraszamy do lektury świetnego tekstu, który poczynił Talent Warszawa i z dumą udostępniamy go dalej 🙂

 

Ranking klubów na Mazowszu

14 mar 2019
Głównym celem badań było stworzenie hierarchii mazowieckich akademii piłkarskich. Za kryterium przyjęliśmy wyniki sportowe osiągnięte przez drużyny wszystkich klubów z Mazowsza w rozgrywkach młodzieżowych w rundzie jesiennej sezonu 2018/19. Badania zostały przeprowadzone przez zespół składający się z trenerów Talentu Warszawa, pod przewodnictwem Rafała Piaseckiego. Metodologię badań oparliśmy o cztery kroki, które zostały opisane poniżej.
 
 
1. krok – uporządkowanie klubów
 
 
Pierwszą czynnością jaką wykonaliśmy było uporządkowanie drużyn w poszczególnych rocznikach od najlepszej do najsłabszej. Pierwsze miejsce otrzymywał klub, który zajął najlepszą pozycję na najwyższym stopniu rozgrywkowym w danej kategorii wiekowej. Jeżeli takich zespołów było dwa lub więcej, o kolejności decydowała średnia zdobytych punktów. Gdy ten krok nie przynosił wyłonienia hierarchii, wyższe miejsce zajmowała drużyna, która rozegrała więcej meczów, a co za tym idzie zdobył większą ilość punktów w ligowej tabeli.
 
 
Najwyższy poziomem, który został uwzględniony w badaniach, to Centralna Liga Juniorów. Stopień niżej klasyfikowane były rozgrywki na szczeblu wojewódzkim, czyli Ekstraliga i Liga Wojewódzka. Najniżej punktowane były rozgrywki organizowane przez okręgowe związki: warszawski, radomski, płocki, siedlecki i ciechanowsko-ostrołęcki. Jeżeli okręg w danym roczniku prowadził rozgrywki na jednym poziomie, były one traktowane jako I liga okręgowa. Następne pozycję zajmowały drużyny z II lig okręgowych. Najniższym poziomem w rozgrywkach młodzieżowych MZPN w rundzie jesiennej sezonu 2018/19 była IV liga okręgowa w okręgu warszawskim.
 
 
Część klubów zdecydowała się na zgłoszenie więcej niż jednej drużyny. Do naszego rankingu był zaliczany wynik jedynie drużyny oznaczonej numerem I, ponieważ traktujemy ją jako tą, która reprezentuje poziom najlepszych zawodników klubu.
 
 
2. krok – przydział punktów w danych rocznikach
 
 
Wyłonienie hierarchii drużyn – od najlepszej po najsłabszą – pozwoliło również poznać ilość drużyn zgłoszonych do rozgrywek w poszczególnych rocznikach. Ich ilość przedstawia się następująco:
 • Żak F2 – 88 zespołów,
 • Żak F1 – 169 z.
 • Orlik E2 – 189 z.
 • Orlik E1 – 194 z.
 • Młodzik D2 – 216 z.
 • Młodzik D1 – 174 z.
 • Trampkarz C2 – 142 z.
 • Trampkarz C1 – 121 z.
 • Junior młodszy B2 – 100 z.
 • Junior młodszy B1 – 63 z.
 • Junior starszy A1 – 53 z.

 

Na podstawie miejsca w klasyfikacji i liczby drużyn biorących udział w rozgrywkach w danym roczniku, każdemu zespołowi zostały przydzielone punkty. Dorobek każdego zespołu był wyliczany ze wzoru:
 
 
Kolejność w odwróconej klasyfikacji / ilość drużyn w danym roczniku
 
 
Np. najlepszy klub w kategorii Juniora Starszego A1 w odwróconej klasyfikacji był 53. Podzielenie tej liczby przez liczbę drużyn w tym roczniku (53), daje 1,00 – i jest to dorobek tej drużyny. Kolejność w odwróconej klasyfikacji w przypadku najsłabszej drużyny w tej kategorii wiekowej, wyniesie 1. Gdy podzielimy 1 przez 53, otrzymamy 0,19 – i tyle punktów za udział w rozgrywkach otrzymała ta drużyna.
 
 
3. krok – dobranie współczynników
 
 
Po poznaniu liczby punktów, które otrzymały kluby za udział ich drużyn w  poszczególnych kategoriach wiekowych, postanowiliśmy sklasyfikować kolejne etapy nauczania. Każdy rocznik otrzymał współczynnik kategorii wiekowej, który wykorzystywaliśmy w następującym wzorze:
 
 
liczba punktów zdobytych w danym roczniku * współczynnik kategorii wiekowej
 
 
Uznaliśmy, że sukcesy osiągane na etapie Juniora Starszego A1 są poparte dobrze wykonaną pracą na wcześniejszych etapach szkolenia. Poczynając od najmłodszej kategorii wiekowej, każdy kolejny etap zyskał zatem wyższy współczynnik kategorii wiekowej. Przedstawiają się one następująco:
 • Żak F2 – 1,0
 • Żak F1 – 1,1
 • Orlik E2 – 1,2
 • Orlik E1 – 1,3
 • Młodzik D2 – 1,4
 • Młodzik D1 – 1,5
 • Trampkarz C2 – 1,6
 • Trampkarz C1 – 1,7
 • Junior młodszy B2 – 1,8
 • Junior młodszy B1 – 1,9
 • Junior starszy A1 – 2,0
 
4. krok – podsumowanie i analiza wyników
 
 
Łącznie badaniami zostało objętych 438 klubów, znajdujących się na terenie Mazowsza i biorących udział w rozgrywkach organizowanych przez MZPN. Klubem, który otrzymał najwięcej punktów w klasyfikacji generalnej jest Znicz Pruszków, który charakteryzuje się wysokim i wyrównanym poziomem na każdym etapie szkolenia. Na drugim miejscu uplasowała się Escola Varsovia. Na najniższym stopniu podium znalazła się dynamicznie rozwijająca się akademia KS Ursus, która od przyszłej rundy będzie mogła poszczycić się drużyną na poziomie Centralnej Ligi Juniorów Młodszych. Talent Warszawa zajął 17. miejsce, co należy uznać za bardzo wysoki wynik, biorąc pod uwagę krótki czas istnienia klubu. Poniższa grafika uwzględnia daty powstania klubów z najlepszej 20 klubów mazowieckich.
 
 
W TOP 20 na Mazowszu, znalazły się zarówno kluby, których historia sięga początków XX wieku (RKS Radomiak, Polonia Warszawa, Legia Warszawa), jak i te które swoją markę budują od niespełna dziesięciu lat (Escola Varsovia, AS Radomiak, Talent Warszawa). Najmłodszym klubem, któremu udało się wedrzeć do najlepszej dwudziestki mazowieckich klubów jest Talent Warszawa – założony w 2013 roku, czyli niespełna 6 lat temu.
 
 
Jako, że 8 najlepszych klubów z Mazowsza, wywodzi się z okręgu warszawskiego, czołówka powyższego rankingu nie różni się wiele od top 20 klubów z całego województwa. W rankingu pojawia się 7 nowych nazw. Talent Warszawa plasuje się na 11. miejscu.
 
 
Zawężając obszar do stolicy i uwzględniając jedynie kluby warszawskie, Talent Warszawa awansuje na 9. lokatę spośród 91 biorących udział w rozgrywkach MZPN. Tylko 3 z 10 to zespoły rozgrywające swoje mecze po prawej stronie Warszawy. Prawdziwą pustynią staje się wschodnio-południowa część Warszawy, gdzie w trzech dzielnicach (Rembertów, Wesoła, Wawer) na próżno jest szukać topowej akademii.
 
 
Pozostając na poziomie dzielnic, powyższa mapka wskazuje na czołowe akademie w swoim rejonie. Najlepszym klubem może poszczycić się Białołęka, na terenie której swoją bazę sportową posiada Escola Varsovia. Niewiele gorzej prezentuje się Ursus (KS Ursus) i Śródmieście (Polonia Warszawa). Targówek – reprezentowany przez Talent Warszawa – plasuje się na 6. miejscu spośród 18 dzielnic Warszawy.
 
 
Schodząc szczebel niżej – do poziomu dzielnicowego – Talent Warszawa staje się niezaprzeczalnym dominatorem na Targówku. Do rundy jesiennej sezonu 2018/19 przystąpiły następujące drużyny:
 1. Talent Warszawa – 9,27 pkt,
 2. GKP Targówek – 1,49 pkt,
 3. AP Zina – 1,46 pkt,
 4. Polonez Warszawa – 1,40 pkt,
 5. UKS Bródno – 1,06 pkt,
 6. Junak Zacisze – 0,83 pkt,
 7. Junior Zacisze – 0,59 pkt,
 8. Stowarzyszenie Brzask Targówek – 0,24 pkt.

 

Dorobek lidera jest wyższy o 2,2 pkt od sumy punktów wszystkich pozostałych klubów. Przepaść – to jedyne słowo, które jest adekwatne do opisania zaistniałej sytuacji. Na dodatek zapowiada się, że przewaga Talentu Warszawa w niedalekiej przyszłości może się znacznie powiększyć, ponieważ dwa kluby: GKP Targówek (drugi) i UKS Bródno (piąty), po zakończeniu rozgrywek zawiesiły swoją działalność i nie przystąpią do wiosennej edycji.
 
 
Ciekawie wygląda ranking, biorąc pod uwagę wyniki drużyn na poszczególnych etapach szkolenia. Pierwszym, który wyodrębniliśmy jest poziom Żaka, w którym to dzieci rywalizują ze sobą w formule 5 na 5. Rozgrywki w tym wieku toczą się w obrębie okręgów – a nas interesuje oczywiście obszar warszawski. Na tym etapie nie ma równych dla zespołów Talentu Warszawa. Zarówno U9, jak i U8, zajęły w swoich rozgrywkach pierwsze miejsca ze zdecydowaną przewagą nad konkurencją. Na całym Mazowszu nie było drugiego takiego klubu. To pokazuje, że przyszłość może należeć do Talentu Warszawa!
 
 
Uwzględniając szkolenie do etapu Orlika, do głosu zaczynają dochodzić: Znicz Pruszków, Delta Warszawa i Drukarz Warszawa. Mocną pozycję utrzymuje Talent Warszawa, który plasuje się tuż za podium. Nieco niższa lokata niż w przypadku Żaków, wynika z gry zespołów U10 i U11 w drugich ligach okręgowych. Ci pierwsi zwyciężyli jednak swoją ligę i na wiosnę będą zdobywać punkty jako pierwszoligowa drużyna, co może zwiastować kolejne punkty do klasyfikacji.
 
 
Do rozgrywek dziewięcioosobowych (Młodzik), Znicz Pruszków utrzymuje fotel lidera. Kroku dotrzymuje Delta Warszawa, a na trzecim stopniu podium nieoczekiwanie pojawia się Kosa Konstancin. Talent Warszawa nadal utrzymuje się w topowej 10 – tym razem na miejscu 8.
 
 
Ostatnim etapem, który wyodrębniliśmy w badaniach, jest czas od początku Trampkarza aż do końca wieku juniorskiego (Junior Starszy A1). W tych latach zawodnicy rywalizują na pełnowymiarowym boisku w składach jedenastoosobowych. Od kategorii wiekowej U14 (Trampkarz C2) zaczyna się rywalizacja na poziomie województwa, a po dwóch latach najlepsze kluby biorą udział w Centralnej Lidze Juniorów. Wyróżniliśmy ten okres jako etap, w którym akademie kończą proces szkoleniowy, wydając na piłkarski świat swój „produkt końcowy”. Od Trampkarza C2 do Juniora Starszego A1, najlepszymi drużynami dysponuje Legia Warszawa. Tuż za nimi plasuje się zespół Escoli Varsovia. Wymienione kluby są jedynymi, które posiadają komplet swoich drużyn w Centralnych Ligach Juniorów. Nieznacznie gorsi są: Polonia Warszawa i Znicz Pruszków. Te cztery zespoły różni bardzo niewielka różnica punktowa. Jedynym klubem spoza okręgu warszawskiego, który może nawiązać walkę, jest ekstraklasowa Wisła Płock – plasująca się na 5. miejscu. Talent Warszawa znajduje się na 26. pozycji na Mazowszu. Spośród klubów skupionych jedynie na szkoleniu młodzieżowców, przed nami znajduje się jedynie UKS Varsovia i APN Ostrołęka.
Autor: Talent Warszawa

Zacznij dyskusję

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *