Mamy złoto! Certyfikacja PZPN – wyniki

∼ Program Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich ∼

Akademia Piłkarska MKS Znicz Pruszków z początkiem nowego sezonu i roku szkolnego wzięła udział w programie certyfikacji szkółek piłkarskich. Władze Klubu, koordynator, trenerzy i działacze poprzeczkę postawili sobie wysoko – od początku celowali po złotą gwiazdkę! Udało się! Dostaliśmy się do programu, przeszliśmy weryfikację i zostaliśmy oficjalnie odznaczeni i przyjęci do nowego programu prowadzonego przez PZPN. 

694 szkółki piłkarskie otrzymały Certyfikaty PZPN na jednym z trzech poziomów: złotym, srebrnym lub brązowym. Poniżej przedstawiamy pełną listę wyróżnionych podmiotów.

Program Certyfikacji to innowacyjny projekt mający za zadanie podniesienie jakości szkolenia w szkółkach piłkarskich na terenie całej Polski. W jego pierwszej edycji do Polskiego Związku Piłki Nożnej wpłynęło 1197 formularzy zgłoszeniowych. Ostatecznie wszystkie wymagania formalno-prawne spełniły 694 podmioty i to właśnie im na mocy decyzji Komisji Weryfikacyjnej oraz Komisji Odwoławczej ds. Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich zostały przyznane certyfikaty, które obowiązywać będą do 30 czerwca 2021 roku.

Najwięcej certyfikatów przyznano w województwie śląskim – 85. Wśród nich 48 jest brązowych, 19 srebrnych, a 18 złotych. W tej ostatniej kategorii lepsza od Śląska jest wyłącznie Małopolska, gdzie najcenniejszą z gwiazdek może poszczycić się aż 25 szkółek.

Złote gwiazdki – kliknij tutaj 

Czym jest ów program w dużym skrócie? Najważniejsze wymagania:

Program Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich to innowacyjny projekt skierowany do podmiotów prowadzących szkolenie dzieci w zakresie piłki nożnej. Jego ideą jest wyznaczanie standardów pracy z młodymi zawodnikami, pomoc w ich szkoleniu oraz weryfikacja szkółek.

Przyznanie oddziałowi szkółki piłkarskiej certyfikatu na jednym z trzech poziomów (złotym, srebrnym lub brązowym) jest równoznaczne ze spełnieniem przez niego szeregu kryteriów i gwarancją odpowiedniej jakości szkolenia. Jednostki wyróżnione
w ten sposób przez Polski Związek Piłki Nożnej dołączą do elitarnego grona szkółek, będących dla dzieci najlepszym miejscem do rozwijania piłkarskich umiejętności.

Kryteria Certyfikacji

Kryteria tyczą się pięciu najważniejszych obszarów z działalności każdej szkółki piłkarskiej:

 1. Kwalifikacje trenerów
 2. Program szkoleniowy
 3. Liczba zawodników przypadająca na jednego trenera
 4. Infrastruktura sportowa
 5. Wymagania formalno-prawne

Klasyfikacja Certyfikatów przyznawanych przez PZPN (poziomy certyfikacji)

Polski Związek Piłki Nożnej nadaje certyfikaty na trzech poziomach:

CERTYFIKAT BRĄZOWY

oznaczany jest brązową gwiazdką. Beneficjentami tego certyfikatu są szkółki piłkarskie, które spełniają podstawowe kryteria dotyczące kwalifikacji trenerów, liczby drużyn oraz programu szkoleniowego.

CERTYFIKAT SREBRNY

oznaczony jest srebrną gwiazdką. Beneficjentami tego certyfikatu są szkółki piłkarskie, które koncentrują się na ciągłym i systematycznym szkoleniu i rozwoju zawodnika, prowadzone przez trenera z ważną licencją trenerską UEFA B lub wyższą w grupach liczących maksymalnie 14 osób na jednego trenera.

CERTYFIKAT ZŁOTY

oznaczony jest złotą gwiazdką. Beneficjentami tego certyfikatu są szkółki piłkarskie, które zapewniają profesjonalne szkolenie zawodników, na zajęciach prowadzonych przez trenerów z ważną licencją UEFA B lub wyższą w grupach liczących maksymalnie 12 osób na jednego trenera.

 

Kwalifikacje trenerów

 • W szkółce piłkarskiej /oddziale szkółki piłkarskiej z Certyfikatem na poziomie złotym, poza trenerami z licencją Grassroots C lub PZPN A dla absolwentów AWF, muszą być zatrudnieni trenerzy posiadający licencję trenerską UEFA B albo wyższą.
 • Na każdym treningu szkółki piłkarskiej / oddziału szkółki piłkarskiej musi być minimum jeden trener z licencją UEFA B albo wyższą, na pierwszą 12 zawodników.
 • Gdy grupa treningowa liczy powyżej 12 zawodników, wymagany jest dodatkowo jeden trener z licencją Grassroots C albo wyższą lub PZPN A dla absolwentów AWF, na każdą kolejną rozpoczętą 12 zawodników.

Wymagania formalno-prawne

  Szkółka piłkarska / oddział szkółki piłkarskiej musi przedstawić do wglądu przy wizycie kontrolnej:

 • Aktualne zaświadczenia o niekaralności każdego trenera szkółki piłkarskiej / oddziału szkółki piłkarskiej (z Krajowego Rejestru Karnego oraz Rejestru z dostępem ograniczonym)
 • Potwierdzenie prowadzenia szkolenia dzieci w co najmniej jednej kategorii wiekowej Junior G – Junior D (U6-U13) w okresienie krótszym niż przez ostatnie dwa pełne sezony
 • Potwierdzenie właścicielstwa / formy prawnej
 • Oświadczenie o niezaleganiu z podatkami i składkami przez właściciela szkółki piłkarskiej
 • Zatrudnioną osobę do zarządzania działaniami szkółki piłkarskiej

Wszystkie wytyczne: https://www.laczynaspilka.pl/certyfikacja/kryteriacertyfikacji

 

Zacznij dyskusję

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *